Dakar 2020: etap 9

Najdłuższy etap tegorocznej edycji Rajdu Dakar został zaplanowany na wtorek 14 stycznia. Trasa z Wadi Al Dawasir do Haradh liczyła 886 kilometrów.

Na całkowitą długość 9. etapu składała się trasa dojazdowa o długości 476 kilometrów i odcinek specjalny liczący 410 kilometrów.

Etap w klasie motocykli wygrał Pablo Quintanilla, niecałe dwie minuty przed drugim na mecie Tobym Pricem. W klasyfikacji generalnej obaj zawodnicy zmniejszyli stratę do prowadzącego Ricky’ego Brabeca.

Ignacio Casale zanotował czwarte zwycięstwo etapowe w tegorocznej edycji. Chilijczyk powiększył tym samym przewagę nad Simonem Vitsem i Rafałem Sonikiem w klasyfikacji generalnej, w której przewodzi od początku rajdu.

Niezwykle zacięta jest rywalizacja w klasie samochodów. Dziewiąty etap wygrał Stephane Peterhansel, notując czas o 15 sekund lepszy niż drugi na mecie Nasser Al-Attiyah. W klasyfikacji generalnej nadal liderem jest Carlos Sainz, ale nad wiceliderem Nasserem Al-Attiyah ma tylko 24 sekundy przewagi. Trzeci Stephane Peterhansel traci 6 minut 38 sekund.

W klasie SSV zwyciężył Blade Hildebrand, drugi był Mitchell Guthrie. Obaj zawodnicy rywalizują w kategorii „Dakar Experience” i nie znajdują się w klasyfikacji generalnej. W niej nadal prowadzi Casey Currie przed Francisco Lopezem Contardo.

W rywalizacji ciężarówek dziewiąty etap rajdu zwyciężył Rosjanin Andrey Karginov z zespołu Kamaz-Master, zapewniając sobie piąte zwycięstwo etapowe w tej edycji. Tym samym powiększył swoją przewagę w klasyfikacji generalnej nad Antonem Shibalovem (Kamaz-Master) i Siarhei’em Viazovichem (MAZ).

 

Zobacz także: