Dakar 2020: etap 12

Finałowy etap rajdu Dakar 2020 odbył się w piątek 17 stycznia. Rywalizację zakończyła 429-kilometrowa trasa z Haradh do Qiddiya.

Trasa 12. etapu składała się z 262 kilometrów trasy dojazdowej i 167 kilometrów odcinka specjalnego

Ostatni etap w klasie motocykli wygrał Chilijczyk Jose Ignacio Cornejo Florimo. Drugi do mety dotarł Ricky Brabec, trzeci był Toby Price. Dzięki drugiemu miejscu Amerykanin zwyciężył w klasyfikacji generalnej, a jego zespół Monster Energy Honda przerwał 18-letnią dominację zespołu KTM. Drugi w klasyfikacji ogólnej był Pablo Quintanilla z zespołu Husqvarna, trzeci Toby Price reprezentujący KTM.

W rywalizacji quadów zwycięstwo etapowe odniósł Polak Arkadiusz Lindner. Drugi na mecie był Giovanni Enrico, trzeci Francuz Simon Vitse. W klasyfikacji generalnej zwycięstwo odniósł Ignacio Casale, który prowadził w niej nieprzerwanie przez cały rajd. Drugi był Simon Vitse, trzeci Rafał Sonik.

 

W najbardziej zaciętej rywalizacji samochodów zwycięstwo w klasyfikacji generalnej odniósł Carlos Sainz. Dla Hiszpana jest to trzeci triumf w historii imprezy. Drugie miejsce zajął Nasser Al-Attiyah, który triumfował w 12. etapie i zmniejszył ostatecznie stratę do lidera do 6 minut i 21 sekund. Trzeci w klasyfikacji generalnej był Stephane Peterhansel.

Brazylijczyk Reinaldo Varela wygrał ostatni etap w klasie samochodów SSV. Drugi był Amerykanin Blade Hildebrand, trzeci jego rodak Austin Jones. Klasyfikację generalną wygrał Casey Currie z USA. Drugi był Rosjanin Sergey Karyakin, trzeci Chilijczyk Francisco Lopez Contardo.

Na mecie 12. etapu w klasie ciężarówek najszybszy był Andrey Karginov, który zdominował tegoroczną edycję rajdu. Dla Rosjanina to była siódma wygrana etapowa. Wygrał tym samym klasyfikację generalną. Drugi w klasyfikacji generalnej był Anton Shibalov. Obaj zawodnicy reprezentują zespół Kamaz-Master. Podium klasyfikacji generalnej uzupełnił Siarhei Viazovich z zespołu MAZ.

 

Zobacz także: