Dakar 2019, etap 3: San Juan de Marcona – Arequipa

Trasa z San Juan de Marcona do Arequipa została ustalona na trzeci dzień Rajdu Dakar 2019. 9 stycznia ekipy miały do pokonania 798 km.

467 kilometrów trasy dojazdowej i 331 kilometrów odcinka specjalnego stworzyło drugą najdłuższą trasę dnia w edycji 2019.

Trzeci etap mocno przemieszał klasyfikację generalną w klasie motocykli. Żaden z trójki zawodników po drugim etapie nie utrzymał miejsca. Zwycięzcą etapu został Francuz Xavier de Soultrait, który wyprzedził Pablo Quintanillę z Chile i Kevina Benavidesa z Argentyny. Chilijczyk i Argentyńczyk wspięli się na prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Podium uzupełnił Brytyjczyk Sam Sunderland.

Lider klasyfikacji generalnej quadów, Nicolas Cavigliasso, umocnił się na prowadzeniu, dzięki drugiemu rezultatowi na trzecim etapie. Triumfował Jeremias Gonzalez, trzeci był Gustavo Gallego.

Legenda Dakaru, Francuz Stephane Peterhansel, wygrał trzeci etap edycji 2019. Drugi na metę dojechał Katarczyk Nasser Al-Attiyah, trzeci był Polak Jakub Przygoński. Dzięki dobremu występowi na tym etapie, Katarczyk awansował na miejsce lidera klasyfikacji generalnej. Wiceliderem został Yazeed Al-Rajhi z Arabii Saudyjskiej, a na trzecie miejsce awansował Stephane Peterhansel.

Rywalizację w klasie SSV na trzecim etapie wygrał Hiszpan Gerard Farres, wyprzedzając o 2 minuty Chilijczyka Francisco Lopeza i o ponad 4 minuty Rosjanina Sergey’a Karyakina. Trójka zawodników podzieliła między siebie miejsca w klasyfikacji generalnej.

Zmagania ciężarówek po raz kolejny wygrała ekipa Kamaz-Master. Trzeci etap z najlepszym czasem pokonała załoga dowodzona przez Andrey’a
Karginova. Drugi był zespół Iveco Federico Villagra, trzeci Dmitry Sotnikov ponownie w Kamaz-Master. W klasyfikacji generalnej przewodzi Eduard