Dakar 2019, etap 4: Arequipa – Moquegua

664 kilometry na trasie pomiędzy miejscowościami Arequipa i Moquegua stanowiły czwarty etap Rajdu Dakar, który odbył się 10 stycznia 2019.

Etap składał się z 259 kilometrów trasy dojazdowej i 405 kilometrów odcinka specjalnego.

Amerykanin Ricky Brabec pokonał trasę najszybciej spośród motocyklistów. Drugi na metę dotarł Matthias Walkner, trzeci był Toby Price. Zwycięzca etapu objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej, spychając na drugie miejsce Pablo Quintanillę z Chile. Na trzecie miejsce awansował Australijczyk Price.

Wśród zawodników startujących na quadach najlepszy czas czwartego etapu zanotował lider klasyfikacji generalnej Nicolas Cavigliasso. Argentyńczyk na metę dotarł przed Jeremiasem Gonzalezem i Alexandrem Giroudem. W klasyfikacji ogólnej czołowa trójka w klasie nie uległa zmianie.

Nasser Al-Attiyah wygrał etap w klasie samochodów. Katarczyk na metę przyjechał niecałe dwie minuty przed Francuzem Stephanem Peterhanselem, który dzięki drugiemu miejscu awansował na pozycję wicelidera klasyfikacji generalnej. Trzeci na mecie etapu ponownie był Polak Jakub Przygoński, a w klasyfikacji generalnej na trzecią lokatę awansował Hiszpan Nani Roma.

Rosjanin Sergey Karyakin wygrał etap i awansował na pozycję lidera klasyfikacji ogólnej pojazdów SSV. Drugi na mecie etapu był Chilijczyk Rodrigo Moreno Piazzoli, który awansował na trzecie miejsce klasyfikacji ogólnej. Drugie miejsce w klasyfikacji generalnej utrzymał Hiszpan Gerard Farres, po trzecim czasie etapu.

Rywalizację ciężarówek wygrał Andrey Karginov z zespołu Kamaz-Master. Drugi na mecie etapu był LIAZ z kierowcą Martinem Macikem, trzeci Airat Mardeev, ponownie z Kamaz-Master. Dominację tego zespołu podkreśla klasyfikacja generalna, gdzie całe podium zajmują ekipy Kamaz-Master. Przewodzi zespół z kierowcą Eduardem Nikolaevem.

 

Zobacz także:

 

Zobacz wszystkie wpisy z cyklu Rajd Dakar