Dakar 2019, etap 5: Moquegua – Arequipa

Piąty etap Rajdu Dakar 2019 odbył się 11 stycznia. Uczestnicy mieli do pokonania łącznie 776 kilometrów trasy z Moqueguy do Arequipy.

Na całkowitą długość etapu składało się 431 kilometrów trasy dojazdowej i 345 kilometrów odcinka specjalnego.

Sam Sunderland wygrał rywalizację motocyklistów. Brytyjczyk dotarł na metę przed Francuzem Xavierem de Soultrait i Hiszpanem Lorenzo Santolino. Dobry rezultat na piątym etapie pozwolił Sunderlandowi na awans na drugie miejsce w klasyfikacji generalnej, niecałą minutę za Rickym Brabec’iem, a przed Pablo Quintanillą.

W klasie quadów trwa dominacja zawodników z Argentyny. Kolejność na mecie piątego etapu odwzorowała kolejność w klasyfikacji generalnej sprzed odcinka. Zwyciężył Nicolas Cavigliasso przed Jeremiasem Gonzalezem i Gustavo Gallego, co utrwaliło porządek w klasyfikacji ogólnej.

Sebastien Loeb wygrał piąty etap Dakaru 2019 wśród samochodów. To drugie etapowe zwycięstwo Francuza tej edycji. Drugi czas na mecie uzyskał Nasser Al-Attiyah, trzeci był Nani Roma. W czołówce klasyfikacji generalnej bez zmian, prowadzenie utrzymał Katarczyk przed Francuzem Stephanem Peterhanselem i Hiszpanem Nanim Romą.

Piąty etap spowodował duże zmiany w klasyfikacji ogólnej w klasie SSV. Dobre rezultaty na piątym odcinku pozwoliły czołowej trójce zająć miejsca w czołówce klasyfikacji generalnej. Zwyciężył Chilijczyk Rodrigo Moreno Piazzoli przed Brazylijczykiem Reinaldo Varelą i Hiszpanem Gerardem Farresem.

Pierwsze zwycięstwo etapowe w Rajdzie Dakar 2019 w klasie ciężarówek odniosła ekipa Iveco. Zespół z kierowcą Tonem van Genugtenem wyprzedziła na mecie Kamazy Eduarda Nikolaeva i Dmitry Sotnikova. W klasyfikacji generalnej nadal przewodzi zespół Kamaz-Master Eduarda Nikolaeva. Na drugie miejsce awansował zespół z kierowcą Dmitrym Sotnikovem, a na trzecie zespół Iveco Gerarda de Rooy’a.

Na 12 stycznia w Rajdzie Dakar 2019 został zaplanowany dzień odpoczynku.