Dakar 2019, etap 8: San Juan de Marcona – Pisco

575-kilometrowy etap z San Juan de Marcona do Pisco był trasą ósmego dnia rywalizacji Rajdu Dakar 2019. Etap odbył się 15 stycznia 2019 roku.

Podczas ósmego etapu zawodnicy mieli do pokonania 215 kilometrów trasy dojazdowej i 360 kilometrów odcinka specjalnego.

Ósmy etap przyniósł duże przetasowania w klasyfikacji generalnej wśród motocyklistów. Na miejsce lidera wysunął się Australijczyk Toby Price, po trzecim miejscu podczas etapu. Drugie miejsce w klasyfikacji generalnej zdobył Pablo Quintanilla, po również drugim miejscu podczas etapu. Etap zwyciężył Matthias Walkner, co pozwoliło mu na awans na trzecie miejsce klasyfikacji ogólnej.

W klasie quadów niezmiennie etap zdominowali Argentyńczycy. Lider klasyfikacji generalnej Nicolas Cavigliasso umocnił się na prowadzeniu dzięki kolejnemu zwycięstwu etapowemu. Dalsze miejsca na mecie etapu zajęli Gustavo Gallego i Jeremias Gonzalez, zajmujący odpowiednio trzecie i drugie miejsce w klasyfikacji ogólnej.

Czwarty etap podczas tegorocznego rajdu wygrał Sebastien Loeb. Mistrz świata WRC awansował na trzecie miejsce klasyfikacji generalnej wśród samochodów. Drugi na mecie był lider ogólnej klasyfikacji, Katarczyk Nasser Al-Attiyah, a trzeci Polak Jakub Przygoński.

Wszystkie etapy rozgrywane po dniu przerwy w klasie quadów wygrał Francisco Lopez. Ósmy etap był czwartym w tej edycji rajdu, który wygrał Chilijczyk. Lopez objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej, w której wyprzedza Rodrigo Moreno Piazzoli i Gerarda Farresa. Na mecie etapu za Chilijczykiem uplasowali się Cristian Baumgart i Gerard Farres.

Po ósmym etapie nastąpiła zmiana lidera klasyfikacji generalnej w klasie ciężarówek. Prowadzącego od początku rajdu Eduarda Nikolaeva wyprzedził zwycięzca etapu numer 8, Dmitry Sotnikov. Trzecia w klasyfikacji jest załoga z kierowcą Gerardem de Rooy’em. Drugi na mecie etapu był zespół Iveco Tona van Genugtena, trzeci Siarhei Viazovich z zespołu MAZ.