Jeff Benedict, Armen Keteyian: Tiger Woods

„Tiger Woods” to biografia najlepszego golfisty w historii, zwycięzcy ponad stu turniejów, w tym 82. cyklu PGA i 15. wielkoszlemowych.

Prolog i pierwszy rozdział od razu wrzucają czytelnika w wir wydarzeń. Opisują dwa bardzo ważne wydarzenia, gdy Tiger był u szczytu kariery. Pełne znaczenie tych zdarzeń, dokładną sekwencję, które do nich doprowadziły, oraz dalsze konsekwencje stają się jasne wraz w kolejnymi rozdziałami. Od drugiego rozdziału poznajemy losy golfisty w sposób chronologiczny i usystematyzowany.

Od pierwszych stron książki zwraca uwagę, jak wielką uwagę autorzy poświęcili na dokładne udokumentowanie opisywanych wydarzeń. Jak sami przyznają, Tiger Woods bardzo dbał o swoją prywatność i dotarcie do wielu szczegółów z jego życia wymagało wielkiej pracy. Przypisy do książki liczą ponad 40 stron, a przytaczane wydarzenia autorzy starali się potwierdzić w kilku źródłach.

Efektem jest bardzo bogata biografia jednego z najlepszych sportowców w historii. Na ponad 460 stronach przedstawione zostało całe życie Woodsa: od dziecka, które z miniaturowym kijem występowało w programach telewizyjnych przez zawodnika numer jeden światowych rankingów golfowych po gracza wracającego do formy po wielu problemach i kontuzjach.

Autorzy doskonale dobrali proporcje opisując osiągnięcia sportowe i biznesowe, charakter samego Tigera oraz relacje z otaczającymi go ludźmi: agentami, trenerami i caddie, zawodnikami, dziennikarzami i mediami w ogóle. I co najważniejsze – z rodziną, zaczynając od rodziców Tigera i ich wzajemnych relacji, po małżeństwo Woodsa, oraz późniejszy związek z Lindsey Vonn. Co ważne, te relacje – często bardzo skomplikowane – opisywane są dokładnie, ale autorzy unikają ocen, zostawiając je czytelnikowi.

Bardzo ciekawie została opisana amatorska kariera Tigera, w tym turniej, który dał mu trzeci tytuł mistrzowski amatorów w 1996 roku. Zwycięstwo dało mu przepustkę do świata zawodowców oraz m.in. kontraktu z Nike, którego negocjacje i głośne kampanie reklamowe książka opisuje równie szczegółowo.

W opiniach o książce, zamieszczonych na jej końcu znajduje się opinia Gilesa Smitha z The Times, że być może jedyną jej wadą jest fakt, że została wydana o kilka rozdziałów zbyt wcześnie. Biografia ukazała się na rynku w 2018 roku, i opinia ta spełniła się już rok później: w 2019 roku Tiger Woods wygrał turniej Masters. Był to jego 15. triumf w turnieju wielkoszlemowym, szczególny pod wieloma względami. Turniej Masters w Augusta był pierwszym turniejem najwyższej rangi, jaki Tiger wygrał w swojej karierze – triumfował tam już w 1997 roku. Zwycięstwo w 2019 roku było zarazem pierwszym turniejem wielkoszlemowym od 2008 roku i turnieju US Open.

Przez 11 lat dzielące oba te wydarzenia w życiu Tigera wydarzyło się bardzo wiele, zwłaszcza w życiu osobistym. Na jaw wyszedł skandal obyczajowy, po którym Tiger udał się na terapię. Krótki powrót do formy w latach 2012-2013 poprzedził długi okres naznaczony kontuzjami, przede wszystkim bardzo poważnymi problemami z plecami. Zażywane w tym okresie leki przeciwbólowe były powodem kolejnych problemów w 2017 roku, gdy Tiger został zatrzymany przez policję i aresztowany za prowadzenie samochodu pod silnym ich wpływem.

Tiger nadal jest jednak aktywnym zawodnikiem i być może kolejne lata przyniosą kolejne triumfy i rozdziały tej biografii.

 

To druga książka, jaką Jeff Benedict i Armen Keteyian napisali wspólnie, po bestsellerze wydanym przez New York Times „The System: The Glory and Scandal of Big-Time College Football”. Oprócz tego każdy z nich indywidualnie jest autorem kilkunastu książek, współpracują także ze Sports Illustrated (Benedict) i CBS News (Keteyian).

 

Wydawnictwo: Bukowy Las

ISBN: 978-83-8074-175-1 (9788380741751)

 

Zobacz także: