Victory Lap: NFL Super Bowl LVII

Najważniejszym punktem minionego tygodnia w sporcie był Super Bowl. W finale NFL zmierzyli się Kansas City Chiefs i Philadelphia Eagles.

Tegoroczny Super Bowl odbył się w Glandale w Arizonie, na stadionie, na którym swoje mecze rozgrywają miejscowi Cardinals. Był to 57. – LVII – finał rozgrywek NFL.

Kansas City Chiefs awansowali do Super Bowl trzeci raz w ostatnich czterech latach. Poprzednio wygrali w 2020 roku z San Francisco 49ers, a rok później przegrali z Tampa Bay Buccaneers. Wszystkie te mecze zespół z Kansas osiągnął z trenerem Andym Reidem, quarterbackiem Patrickiem Mahomesem i tight endem Travisem Kelce. Mahomes został wybrany do ligi w 2017 roku, z 10. numerem draftu. W pierwszym sezonie rozegrał tylko jeden mecz, przez cały rok był przygotowywany do roli podstawowego rozgrywającego od kolejnego sezonu. I szansę wykorzystał – w pierwszym pełnym sezonie został MVP ligi, a rok później zaprowadził drużynę do Super Bowl i zwycięstwa w nim. Również sezon 2022 Mahomes zakończył ze statuetką MVP.

Dla Philadelphia Eagles był to drugi występ w Super Bowl od 2018 roku. W finale 52. (LII) pokonali New England Patriots. Trenerem zespołu z Pennsylvanii od dwóch lat jest Nick Siriani, a podstawowym quarterbackiem Jalen Hurts. Rozgrywający trafił do zespołu z draftu 2020, z numerem 53.

NFL Super Bowl LVII

Super Bowl LVII przeszedł do historii jako jeden z najlepszych. Od pierwszych minut obfitował w wydarzenia, był otwarty, drużyny zdobyły w sumie ponad 70 punktów. Obie ekipy zdobyły przyłożenia w swoich pierwszych posiadaniach. Do przerwy Philadelphia Eagles prowadzili różnicą 10 punktów, ale w drugiej połowie Kansas City Chiefs odrobili straty i na 15 sekund przed końcem na tablicy wyników widniał remis 35:35. W ostatniej akcji, na kilka sekund przed końcem Chiefs po field goalu Chiefs wyszli na prowadzenie 38:35. Eagles mieli ostatni rzut na zmianę wyniku, ale ich ostatnia akcja zakończyła się nieudanym podaniem.

W meczu było wszystko, czego można oczekiwać po wielkim finale: dużo punktów, zmiany prowadzenia, bliski wynik i emocje do samego końca. Punkty padały po akcjach biegowych i podaniowych, gra była płynna, nieprzerywana faulami. Dodatkową dramaturgią pod koniec pierwszej połowy była niepewność o stan zdrowia Patricka Mahomesa, który podkręcił – kontuzjowaną wcześniej – kostkę.

Na nowy sezon NFL trzeba tradycyjnie poczekać do września, ale miesiące oczekiwania uprzyjemnią dwie inne ligi futbolowe. Już w najbliższym tygodniu nowy sezon otworzy liga XFL, a w kwietniu dołączy do niej USFL.

Inne sporty

Skrót wydarzeń z poprzedniego tygodnia:

• Real Madryt wygrał Klubowe Mistrzostwa Świata rozgrywane w Maroku. Królewscy w finale pokonali Al-Hilal 5:3 i był to dla nich piąty triumf w tych rozgrywkach
  • w najciekawszym meczu ligi francuskiej Monaco pokonało PSG 3:1. Przewaga klubu ze stolicy Francji zmalała nad drugim w tabeli Olympique Marsylia do pięciu punktów
  • w derbach Liverpoolu górą klub z Anfield Road. Podopieczni Jurgena Kloppa pokonali Everton 2:0
  • LeBron James pobił rekord NBA Kareema Abdul-Jabbara w liczbie zdobytych punktów w karierze
  • Pucharu Sześciu Narodów zakończył drugi tydzień rozgrywek. Na początek w hicie tygodnia Irlandia pokonała Francję 32:19, następnie Szkocja wygrała z Walią 35:7, a Anglia pewnie wygrała z Włochami 31:14
  • w Rugby Europe Championship drugą wysoką porażkę poniosła reprezentacja Polski. W sobotnim starciu Portugalia wygrała 65:3