Victory Lap: powrót europejskich pucharów piłkarskich

Miniony sportowy tydzień zdominowały wydarzenia piłkarskie. Po długiej zimowej przerwie do rywalizacji powróciły europejskie puchary.

Liga Mistrzów

We wtorek i środę odbyły się pierwsze mecze w czterech parach 1/8 finału Ligi Mistrzów. We wtorek skromne zwycięstwa po 1:0 odniosły AC Milan (pokonał na własnym boisku Tottenham) oraz Bayern Monachium (wygrał na wyjeździe z PSG). Dzień później, w środę, również po jednym zwycięstwie odnieśli gospodarz i gość. Borussia Dortmund na własnym stadionie pokonała Chelsea FC 1:0, a Benfica Lizbona na wyjeździe wygrała z Club Brugge 2:0. Rewanże za dwa tygodnie.

Liga Europy i Liga Konferencji Europy

W Lidze Europy zdecydowanie najciekawszym spotkaniem było starcie Barcelony z Manchesterem United. Dwie wielkie marki zmierzyły się niczym w pojedynkach Ligi Mistrzów, ale mecz zakończył się remisem 2:2. Rewanż na Old Trafford już w najbliższy czwartek, 23 lutego.

W Lidze Konferencji Europy Lech Poznań zremisował bezbramkowo w pierwszym meczu 1/16 finału z norweskim Bodo/Glimt. Mecz rozgrywany na północy Norwegii był wyrównany, ale nie obfitował w wiele sytuacji bramkowych. Najlepszą dla Lecha zmarnował w drugiej połowie Filip Marchwiński. Rewanż w czwartek 23 lutego w Poznaniu.

Inne ligi piłkarskie

W środku tygodnia hitowe starcie nadrabiała Premier League. Lider tabeli Arsenal podejmował mistrza z poprzedniego sezonu i wicelidera tabeli Manchester City. Pierwsza połowa zakończyła się remisem 1:1, po golach Kevina De Bruyne i Bukayo Saki. W drugiej połowie gole zdobywali tylko goście. Najpierw na prowadzenie The Citizens wyprowadził Jack Grealish, a wynik ustalił Erling Haaland. Manchester City dorównał Arsenalowi w liczbie zdobytych punktów, a dzięki lepszemu bilansowi bramkowemu objął prowadzenie w tabeli.

W weekend sytuacja wróciła jednak do stanu sprzed środowego meczu. Arsenal po trzymającym w napięciu meczu pokonał Aston Villę 4:2, a Manchester City nieoczekiwanie tylko zremisował z Nottingham Forest 1:1. Na czoło tabeli powrócił klub z północnego Londynu.

Po serii słabszych meczów pozycję w tabeli poprawił Liverpool, który po derbowym zwycięstwie 2:0, powtórzył wynik w starciu z rewelacyjnie spisującym się Newcastle. Dla klubu z St. James’ Park była to dopiero druga porażka w sezonie.

Ciekawie sytuacja wygląda w Bundeslidze, gdzie przewodzą trzy zespoły z taką samą liczbą punktów. Dotychczasowy samotny lider Bayern Monachium przegrał z Borussią Monchengladbach 2:3 i został dogoniony przez Borussię Dortmund (wygrała 4:1 z Herthą Berlin) i Unionem Berlin (remis 0:0 z Schalke). W następnym tygodniu Bayern na własnym stadionie podejmie Union, w najciekawszym meczu kolejki.

Inne sporty

W NBA odbył się coroczny All-Star Weekend. Trzydniowa impreza odbyła się w Salt Lake City, w hali, w której na co dzień swoje mecze rozgrywają Utah Jazz. Jako pierwsze w piątek odbyły się mecze Rising Stars, z udziałem m.in. Polaka Jeremy’ego Sochana. Sobotnie konkursy zostaną zapamiętane przez wygraną Damiana Lillarda w konkursie rzutów za trzy punkty, oraz Maca McClunga w konkursie dunków.W niedzielnym All-Star Game zmierzyły się zespoły prowadzone przez Giannisa Antetokounmpo i LeBrona Jamesa. Lepszy okazał się zespół prowadzony przez Greka, a MVP meczu został Jayson Tatum. Zawodnik Boston Celtics zdobył w sumie 55 punktów i ustanowił nowy rekord Meczu Gwiazd. Dla LeBrona była to pierwsza porażka w All-Star Game, od wprowadzenia obecnego formatu.

W USA wystartował nowy sezon NASCAR. Tradycyjnie rywalizację w nowym roku otworzyła legendarna Daytona 500. Na owalu na Florydzie najlepszy okazał się Ricky Stenhouse Jr. za kierownicą Chevroleta z zespołu JTG Daugherty Racing.

W najbliższym tygodniu

Oprócz kolejek w ligach piłkarskich, na fanów czekają emocje związane z następnym tygodniem Pucharu Sześciu Narodów. Na tor powrócą także kierowcy i zespoły Formuły 1, w trzydniowym teście przed startem nowego sezonu.