Dakar 2019, etap 10: Pisco – Lima

Etap z Pisco do Limy zakończył Rajd Dakar 2019. Ostatni etap odbył się 17 stycznia 2019 i liczył w sumie 359 kilometrów.

Na całkowitą długość odcinka składało się 247 km trasy dojazdowej i 112 km odcinka specjalnego.

Toby Price, lider klasyfikacji ogólnej w klasie motocykli zakończył rajd w świetnym stylu, odnosząc zwycięstwo na ostatnim etapie. Na mecie wyprzedził Chilijczyka Ignacio Cornejo i Matthiasa Walknera. Austriak zmagania zakończył na drugim miejscu w klasyfikacji generalnej. Całe podium zajęli zawodnicy jeżdżący na motorach marki KTM – trzeci był Brytyjczyk Sam Sunderland.

W klasie quadów dominację z całego rajdu podkreślił Nicolas Cavigliasso. Argentyńczyk prowadził w klasyfikacji ogólnej od pierwszego etapu, przez cały rajd, wygrywając aż 9 spośród 10 etapów. Drugi na mecie etapu był Francuz Alexandre Giroud, trzeci Argentyńczyk Jeremias Gonzalez, który rajd ukończył na drugim miejscu klasyfikacji ogólnej. Podium uzupełnił Gustavo Gallego, również z Argentyny.

Carlos Sainz wygrał ostatni etap Dakaru 2019 w klasie samochodów. Na mecie wyprzedził Francuzów Sebastiena Loeba i Cyrila Despresa. Wyniki etapu nie zmieniły układu w klasyfikacji generalnej, gdzie zwyciężył Katarczyk Nasser Al-Attiyah z zespołu Toyoty. Drugi był Hiszpan Nani Roma, trzeci Sebastien Loeb.

Wśród samochodów SSV podczas dziesiątego etapu najlepszy czas uzyskał Reinaldo Varela. Brazylijczyk uzyskał lepszy czas od swojego rodaka Cristiana Baumgarta i lidera klasyfikacji generalnej Francisco Lopeza. Chilijczyk prowadził w klasyfikacji ogólnej od trzech etapów przed Hiszpanem Gerardem Farresem i Reinaldo Varelą.

Ton van Genugten wygrał dziesiąty etap w rywalizacji ciężarówek. Załoga Iveco wyprzedziła zespół Tatry z kierowcą Alesem Lopraisem i Kamaza Dmitry Sotnikova. W klasyfikacji generalnej zwyciężył Eduard Nikolaev przed Dmitrym Sotnikovem. Obaj zawodnicy reprezentowali zespół Kamaza. Trzeci rywalizację ukończył zespół Iveco Gerarda de Rooy’a i z Polakiem Darkiem Rodewaldem jako mechanikiem.